Bizimle iletişime geçin

Sehabe ile keyifli bir röportaj yaptık

İzlenesi kısa bir film tadındaki röportajımızın konuğu Sehabe ismiyle bilinen başarılı rapçi Barış Çetin

04.01.2023 / 567 Görüntüleme

Ülkemizde ciddi bir yükselişe geçen rap popüleritesini arttırırken genç yetenekler de bir bir gün yüzüne çıkıyor. Üstelik söz konusu müzisyenler internet sayesinde kolay bir şekilde büyük kitlelere seslenebiliyor.  Antalya'da yaşayan ve rap yapan Sehabe lakaplı Barış Çetin'de bunlardan biri...
 
Barış Çetin, pek çok kişi seni Sehabe olarak tanıyor, biraz kendinden bahsedebilir misin?

Sadeliği seven biriyim. Mutlu olmayı hayatımda önceliğe aldım.

 

Sehabe isminin hikayesi nedir?

Küçük yaşta isim arayışım vardı. Öz Türkçe bir sözlükte buldum. “Yalnız Bulut” demek. Bana uyduğunu düşünüyorum, içselleştirdim.

 

Ülkemizde rap müzik uzun süredir popüler. İyi rapçilerimiz de var. Sen neden rap müziği tercih ettin?

Ülkemizde sadece 5 yıla yakındır popüler, biz ise 15 yıla yakın zamandır yapıyoruz. Dışlanan bir müzik türüydük. Hak ettiği yere yaklaşması güzel.

Antalya rap müziğin önemli merkezlerinden biri durumunda. Şanışer var mesela. Öncülüğünü yaptığı ‘Susamam’ büyük ses getirdi. Rap müzikte bir Antalya tarzı var mı? Varsa bu tarz nelerden besleniyor sana göre?

Sarp uzun süre Antalya’da yaşadı. Benim Antalya’ya taşındığım gün o İstanbul’a taşındı. Esasen Antalya tarzı diye bir şey yok ama palmiye ağaçlarının gölgesinde dinlenebilen pozitif içerikli müzikler canlanıyor bende.

 

Aslında şarkıların Youtube üzerinden çok dinleniyor. Rap müzik camiasında oldukça popülersin ama bazılarımız seni Twitter’dan paylaştığın mülteci sorununa dikkat çeken içimizden geldi söyledik adlı uyarlama ile dinleyenlerin verdiği olumlu tepki ile tanıdı. Bu parçayı yapmak nasıl aklına geldi? Olumlu ve olumsuz tepkileri nasıl değerlendiriyorsun?

Umut Şahbaz’ın aklına gelmiş. Sözleri on beş dakikada düzenledik. Ağlanacak halimizi gülerek anlatıyoruz. Sevilmesi güzel, tercüman olduk sanırım. Olumsuz tepkileri bazen ciddiye almamak lazım, ülkede pek çok şey o kadar kötü ki insanların sıfır noktaları kaymış durumda ve yorum yapma ihtiyaçlarını bile ateş püskürerek yapıyorlar.

Sehabe rap şarkılarının sözleri hep sana mı ait? 

Hepsi bana ait ve kendi stillerime uygun.

 

Sözleri yazarken nelerden ilham alıyorsun?

Değişiyor, bazen ruh hali. Bazen dinlediğim alt yapı.


Dünya veya Türkiye genelinde kendine örnek olarak aldığın bir rapçi var mı?

Müzisyen olarak yok. Severek dinlediğim müzisyenler var sadece. Sporculardan örnek aldıklarım var: Ayrton Senna gibi ya da Giordano Bruno gibi filozoflar.


Sehabe, bu keyifli röportaj için teşekkürler son olarak Antalya ‘Bi Dünya’ okuyucularına ne söylemek istersin?  
 
Antalya’da doğup büyüyüp bazen buraya burun kıvıranlara denk geliyorum. Bu illüzyona kapılmasınlar. Antalya’da yaşamak çok güzel. Atatürk’ün de dediği gibi :)

 

İÇERİĞİN DİĞER FOTOGRAFLARI