Bizimle iletişime geçin

Köşe Yazısı

ÖNCE İNSAN

Ali Yasinci
Eczacı
Yazarın tüm yazıları için -->  Tıklayınız

30.05.2018 / 1080 Görüntüleme

ÖNCE İNSAN

Ben Eczacı Ali Yasinci. Mesleğime 1976 yılında başladım. 42 yıldır eczanemin başındayım. Mesleğimi o kadar çok seviyorum ki, bir gün bile ayrı kalsam hasretini hissediyorum.

Eczaneler insan sağlığının bir parçasıdır. Doktor-eczane-hasta üçlüsüdür. Eczacı, eczanesine gelen hastaya güler yüzle hizmet ederek, moral olarak onun iyi olmasını sağlamalıdır.  Çünkü eczanelere her türden, rahatsız hastalarımız gelir. Bir hastanın baş ilacı moraldir. Hastaya ‘’para’’ gözüyle değil, insan gözüyle bakılmalıdır. Hastalara ilaçlarını nasıl kullanılacağını birebir anlatmalıdır. Hastaya ilacını verip parasını kasaya koymakla iş bitmez. Öncelik hastayı memnun etmektir. Hasta güler yüze şefkate ilgiye gelir. Hasta eczaneye uğrar. Ve ona güvendiği için hangi doktora gideceğini eczacısına danışır. Hatta yeri gelir hasta tüm dert ve sıkıntılarını eczasına anlatarak, ondan bir medet umar. Yapamayacağı bir şey dahi olsa hastayı kırmadan ona yol göstermek bile, büyük sevaptır. Büyük şehirde bu çok mümkün değildir. Fakat bizim gibi küçük yerleşim alanlarında, aşağı yukarı herkes birbirini tanır. Hastaların rahatsızlıklarını, sorunlarını asla eczane dışına aktarılmaz. Hastanın özeline önem verilmelidir. Hastanın güvenini kaybetmemek için hasta-eczacı ilişkilerine çok dikkat etmeliyiz.

Çoğu hastalar hangi ilacı niçin kullandığını bilmez. Tek tek bilgilendirilmelidir. Özellikle, bitene kadar kullanılması gereken ilaçlar konusunda hasta uyarılmalıdır. Hastanın ne istediğini anlamaya çalışıp ona yardımcı olmak gerekir.

Size küçük bir anımı anlatayım: Bir gün yaşlı bir amcam eczaneye geldi. Dedi ki; “çentikli haptan ver bana”.  Çentikli hap nedir, adı-sanı yok. Ağrı kesici diye içiyormuş. Farmakolojik olarak sayısız çentikli hap var. O değil bu değil… Tek tek tüm raflarda bulunan ilaçları, hiç üşenmeden amcama gösterdim. Baş ağrısına şifa diye içtiği ilaç tansiyon ilacı çıktı. Birkaç tane içmiş, atmış kalanını. Hâlbuki bu ilacı veren eczane anlatmalıydı ona tansiyon ilacı olduğunu. Tansiyon ilacına ara verilmez demeliydi. Devamlı kullanılmalı diye söylemeliydi. O yüzden hastalara eczacı ve çalışan kalfalarımız kesinlikle ilaçlarıyla ilgili tüm bilgileri verilmelidir.

Mesleğimi ve tüm insanları çok seviyorum. Diyorum ki; önce insan olabilmek en önemli olan.

 

 

vioft2nnt8|001001E398BF|DergiAntalyaBidunya|KoseYazisi|koseYazisiAciklama|62F15987-DBE3-4812-B7B9-E776CD896C83

İÇERİĞİN DİĞER FOTOGRAFLARI