Bizimle iletişime geçin

Köşe Yazısı

Karaciğer Yağlanmasına Dikkat!

ONUR OZAN BARDAK
Diyetisyen
Yazarın tüm yazıları için -->  Tıklayınız

01.06.2018 / 1183 Görüntüleme

KARACİĞER YAĞLANMASINA DİKKAT!!! 

Toplumumuzda her 4-5 kişiden birisinde görülen karaciğer yağlanması aslında karaciğerin kendisini savunma amaçlı ürettiği yağ bezlerinden oluşur. Erken aşamada beslenmenize dikkat ederek önüne geçebileceğiniz bu durum önlemleri alınmazsa maalesef ileride çok daha büyük sorunlara dönüşebiliyor. 

Sağlıksız beslenmeden şok diyetlere, hareketsizlikten aşırı alkol tüketimine kadar günlük yaşamımızda yaptığımız bazı yanlış alışkanlıklar karaciğerimizde yağlanmaya zemin hazırlıyor. 

Peki, önlemimizi nasıl alabiliriz?  

Öncelikle obezite ve fazla kilo en önemli etmenler olarak kabul edilir. Günlük olarak yapacağımız basit egzersizler ve porsiyon kontolü kilo vermemizi sağlayacağı için hastalığın seyrini de olumlu etkileyecektir. Bunun dışında varsa diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıkların tedavilerinin aksatılmadan düzenli yapılması ve sürekli kontrol altında tutulması da karaciğer yağlanmasını azaltacaktır. 

  • Alkol tüketiminden kaçının! 

Karaciğer yağlanması oluşan kişilerde alkol alımına bağlı olarak hastalığın seyri ilerlemektedir. 

  • Şok diyetler karaciğeri yağlandırıyor! 

Düzenli ve dengeli beslenerek uzun vadede kaliteli kilo verme planları yapın. Kısa sürede hızlı bir şekilde kilo vermek de yine karaciğer yağlanmasına sebep olur. Unutmayın ki sağlığınız her şeyden önemlidir.  

  • Mevsim sebzelerini olabildiğince çok tüketmeye çalışın! 

Kırmızı etten fakir, balıketi, sebze ve meyveden zengin, tahılları ve süt ürünlerini içeren bir beslenme alışkanlığı kazanmaya çalışın. Ayrıca yemeklere lezzet vermesi için eklenen krema mayonez gibi ürünlerden kaçınıp ekmek tüketiminde aşırıya kaçmadan mutlaka tam buğday ve çavdar ekmeği gibi türleri tercih etmeye çalışın.   

  • Günde 1 fincan şekersiz kahve! 

Yapılan araştırmalar hipertansiyon, reflü ve kalp rahatsızlıkları gibi bir problemi olmayan sağlıklı bireylerde günde 1 fincan şekersiz kahve tüketiminin karaciğer enzimlerini düzelttiği ve karaciğer yağlanmasını önlediğini gösteriyor.  

‘’Unutmayalım ki hayat sağlıksız yaşamak için çok kısa. Sağlıcakla kalın, hoş çakalın’’  

vioft2nnt8|001001E398BF|DergiAntalyaBidunya|KoseYazisi|koseYazisiAciklama|A8B08A1A-263D-4F9C-91EE-0A6460F8F138