Bizimle iletişime geçin

Köşe Yazısı

SİGORTA DEĞİL GÜVENCE SATIN ALIYORSUNUZ

Hüseyin KARADELİ
Sigorta Danışmanı
Yazarın tüm yazıları için -->  Tıklayınız

28.06.2018 / 1096 Görüntüleme

                                   SİGORTA DEĞİL GÜVENCE SATIN ALIYORSUNUZ

Sigorta, sigorta şirketinin, sigortalının ödediği bir prim karşılığı, çeşitli rizikolara karşı hasarını güvenceye aldığı bir sözleşmedir. Aynı zamanda toplumsal bir dayanışma sistemidir.

Neden Sigorta Yaptırmalıyım?

Risk, geleceğe yönelik bir kavramdır ve gelecek de belirsizliklerle dolu olduğundan, zarar veya kayıp durumuna yol açacak bir olayın meydana gelme olasılığı her zaman mevcuttur.

 Sigortanın faydaları bu noktada ortaya çıkmaktadır. Öngörülemeyen koşulların yarattığı olumsuz durumlara karşı şimdiden önlem almayı sağlar. Bu önlemleri de şu anki hayat şartlarımızı çok etkilemeden almayı hedefler. Yani ileride oluşabilecek ve büyük bir maddi güç gerektirecek bir olumsuzluk için şimdiden ufak miktarlar yatırmak ve risk gerçekleşirse maddi olarak sıkıntıyı en aza indirmek sigorta sayesinde mümkün olur.

Sigortanın önemi, doğal afetler düşünüldüğünde daha da artmaktadır. Özellikle ülkemiz doğal afetlerle sıkça karşılaştığından, bu konuda değerli varlıklarımızı sigortalamamız önemlidir. Deprem, sel ve diğer doğa olaylarına karşın vakit kaybetmeden gerekli sigortaları yaptırmak, ne zaman gerçekleşeceği belli olmayan bu olaylara karşın her an hazırlıklı olmamızı sağlar. 

Sigorta Türleri

Kasko sigortası nedir?

Kasko sigortası mal sigortalarının türlerinden biridir. Kasko sigortası ile araç yanma, çarpma, üçüncü şahıslarca verilen hasarlar gibi zararlara karşı teminat altına alınmaktadır. Kasko ile aracınızı ana teminatlar ve ek teminatlar kapsamında sigortalayabilirsiniz.

 Zorunlu trafik sigortası nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda düzenlenen ve trafiğe çıkan her aracın yaptırmak zorunda olduğu bir sigorta çeşididir. Trafik kazası sonucunda karşı tarafa verilen hasar, bu sigorta ile ödenmektedir. Trafik sigortası ile üçüncü şahıslara verdiğiniz zarar veya üçüncü şahıs tarafından sizin aracınıza verilen zarar karşılanır.

Özel sağlık sigortası nedir?

Özel Sağlık Sigortası sigortalanan kişinin hastalıklar ve kazalar sonucu oluşacak sağlık giderlerinin karşılanması için hazırlanmış kişiye özel planlardır. Özel sağlık sigortası ile anlaşmalı sağlık kuruluşları (hastane, eczane vb.) bünyesinde ayakta tedavi, yatarak tedavi ve diğer sağlık hizmetlerini alabilir, isterseniz aile bireylerinizi de poliçenize dâhil edebilir, hatta doğum masraflarını özel sağlık sigortası ile karşılayabilirsiniz.

Konut sigortası nedir?

Evinizi ve ailenizi koruma altına alan en önemli sigortadır. Konut sigortaları evinizi yıkılmalardan, hırsızlıktan, terörden ve kazalardan korumayı amaçlayan bir sigorta çeşididir. Yeni gelen günün ne getireceği bilinmeyeceğinden konut sigortası yaşanabilecek risklere karşı size teminat altına alır.

Yangın sigortası nedir?

Yangın sigortası işlemleri tamamlanmadan önce kullanıcı ve sigorta şirketi arasında sigortanın kapsayacağı risk grupları belirlenebilir. Yangın sigortaları genel anlamda ev ve işyerlerinde kazara oluşan yangın, yıldırım düşmesi ve infilak gibi tehlikeleri kapsar. Genel şartların yanı sıra, isteğe bağlı olarak kötü niyetli hareketler, kara taşıtları çarpması, hava taşıtları çarpması ya da terör gibi olaylar da risk grupları arasına dahil edilebilir.

Tarımsal sigorta nedir?

Tarımsal faaliyetler gerçekleştiren üreticilerin uğrayabileceği maddi hasarı güvence altına alabilmek amacıyla yapılan sigorta türüdür. Bu sigorta kapsamında, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar, açık alanda yetiştirilen her çeşit bitkisel ürün, sera ve benzeri sistemlerle yetiştirilen bitkisel ürünler, su ürünleri, arılar ve arı kovanları gibi olası bir kaza ya da afet durumunda üreticiyi maddi zarara uğratacak faktörler sigortalanarak önlem alınabilir. Tarımsal sigortalar olası maddi kayıplar için önlem alırken, daha rahat ve verimli bir çalışma sağlayarak üreticiye destek olur.

Makine kırılma sigortası nedir?

Bir işletmede bulunan bir ya da birden fazla makinenin sigortalanması durumunda, makinelerin beklenmedik şekilde kazaya uğraması ya da bozulması sonucu tesisin uğrayacağı zarar ölçümlenerek karşılanır. Makine sigortaları da sigorta şirketi tarafından hazırlanan poliçede bulunacak maddelere bağlı olarak değerlendirilir. İşletmeler için büyük ölçüde güven sağlayan bu sigorta seçeneği, işine değer verenlerin öncelikli tercihlerinden bir tanesidir. İşyerinizde karşılaşabileceğiniz onlarca risk bulunurken, üretiminizin aksaması durumunda zarara uğramamak adına makine sigortalarını tercih edebilirsiniz.

 

Risk Almayın, Sigortalayın.

                                                                                                       

vioft2nnt8|001001E398BF|DergiAntalyaBidunya|KoseYazisi|koseYazisiAciklama|4802D9DC-DE44-4470-9B81-E1AD096385EA