Bizimle iletişime geçin

Köşe Yazısı

HERKES BİR ŞEYLER SÖYLÜYOR AMA NEDİR BU DETOKS?

ONUR OZAN BARDAK
Diyetisyen
Yazarın tüm yazıları için -->  Tıklayınız

03.08.2018 / 1146 Görüntüleme

HERKES BİR ŞEYLER SÖYLÜYOR AMA NEDİR BU DETOKS? 

          Detoks kelime anlamıyla arınma, vücutta biriken toksinlerden uzaklaşma, ruhsal ve bedensel olarak dinlenme anlamına gelir.

Sağlıksız beslenme koşulları, koruyucu madde içeren paketli gıdalar, kirli hava koşulları ve daha birçok sebep sürekli olarak vücudumuzun zararlı maddelerle dolup birikim yapmasına sebep olur. Bu gibi durumlarda ara ara vücudumuzun yorgunluk, halsizlik gibi durumlardan kurtulması, ileride daha büyük problemlere sebep olabilecek zararlı maddelerden arınması gerekmektedir.

            Birçok farklı yöntem kullanılmakla beraber artık bu tür olaylar bir  kazanç elde etme yöntemine, bir rant aracına dönüşmüştür. Bu amaçla detoks içecekleri, çayları karışımları üretip pazarlayanlardan tutun da kendini detoks uzmanı olarak tanıtanlara kadar uzanan bir zincir vardır. Biz her zaman olduğu gibi doğal yoldan uzaklaşmadan, kişinin ihtiyaçlarını ve metabolizmasını göz ardı etmeden belirli yiyecek ve içeceklerin kısa süreli olarak kısıtlanıp yerlerine başka gıdalar ekleme yöntemini kullanmaktayız.

Kişinin durumuna göre birkaç günlük süre içerisinde kırmızı et, süt ve süt ürünleri, tahıl, ekmek gurupları, alkol, sigara, kafein, gazlı içecekler, rafine şeker bulunduran gıdalar kısıtlandırılıp bu sırada vücudun arınmasına etki edecek yiyeceklerin seçilmesi gerekmektedir.  Bu kısıtlama ve yiyecek içecek seçimlerinin kesinlikle uzmanlar tarafından planlanması ve kısa süreli olarak uygulanması gerekmektedir.

Detoks sadece beslenme yoluyla yapılmaz!

Yediklerimizi içtiklerimizi kontrol atına alarak vücudumuza giren toksik madde miktarını bir süreliğine kontol edebiliriz, ancak hâlihazırda vücudumuzda biriken zararlı maddelerin atımı için egzersiz, terleme, idrar ve dışkı yollarıyla da atımların hızlandırılması gerekmektedir.

Acaba bu Detoks faydalı mı zararlı mı?

Detox bilinçli ve uzman kişiler tarafından uygulanır ve saçma sapan yöntemlere başvurulmaz ise bağırsak ve sindirim sisteminin rahatlamasına, toksin atımına ve vücudumuzun direnç kazanmasına olanak tanır. Ancak  internetten görülen ya da sağlık bilimleri geçmişi olmayan kişilerce verilen saçma diyetlerin uygulanması veya çok uzun süreli uygulamalarda vücutta vitamin ve mineral eksikliklerine sebebiyet verebilir. 

Arınmayı hızlandıracak besinlerden bazılarını gebelik,emziren anneler, hastalık ve alerji durumlarımızı dikkate alarak şu şekilde kullanabiliriz;

Uyanınca: Bir bardak ılık suyun içerisine 3-4 damla limon ekleyerek

Yemeklerde: Maydanoz, salatalık ve sarımsak gibi besinleri

Yemek aralarında: Zencefil, ıhlamur ve yeşil çay gibi bitki çaylarını 

Akşam: Papatya çayı veya rezene çayı gibi rahatlatma özelliği olan çayları kullanarak vücudumuzdaki arınmayı hızlandırabiliriz.

Not: Son olarak;

Detoks diyeti bireyin eğer ihtiyacı varsa doktor ve diyetisyen kontrolünde yapabileceği bir beslenme programıdır. Detoksta toksik maddelerin birikmesine neden olacak etkenlerden uzak durulmalıdır. Detoksta antioksidan kaynağı meyve ve sebzeler, probiyotik besinler, tam tahıllı besinler, kuru baklagiller bulunmalıdır. Su tüketimi toksin maddelerin uzaklaştırılması için önemlidir. Detoks uzun süre yapılmamalıdır. Kişiye özel olmalıdır. Birey detoks sonrası dengeli ve düzenli beslenmelidir.

vioft2nnt8|001001E398BF|DergiAntalyaBidunya|KoseYazisi|koseYazisiAciklama|6EAF0821-4E2D-411F-8D4F-C7A20277EB49

İÇERİĞİN DİĞER FOTOGRAFLARI